Dobry rodzic małego tancerza

Po pierwsze chwal! Dobry rodzic małego tancerza
Warto okazywać dziecku radość z tego, co udało mu się dokonać. Dzieci należy chwalić nie tylko za osiągnięcia, ale także za postępy i zaangażowanie.  Ważne jest, aby pochwały odnosiły się do konkretnych zachowań oraz podkreślały mocną cechę dziecka. Nie czekajmy na specjalne okazje, chwalmy dzieci jak najszybciej i utrwalajmy w nich pozytywne zachowania. 
Krytykuj, ale zawsze konstruktywnie.
Mówienie o błędach jest istotne aby dziecko miało realny obraz swoich umiejętności i mogło korygować swoje działania. Taka informacja daje tancerzowi wiedzę co poprawiać i co zrobić inaczej. Pamiętajmy jednak, że krytyka ma znaczenie, wówczas gdy  rozumiemy na czym polega dyscyplina naszego dziecka i z czym musi się zmagać. Nie próbujmy być najmądrzejsi. 
Nie porównuj do innych.
Nie porównujmy swoich dzieci do rodzeństwa czy rówieśników, gdyż takie porównywanie nie ma najmniejszego sensu. Przyrównując do kogoś swoje dziecko dajemy mu znak, że chcemy, aby było inne. A przecież nasze dziecko nigdy nie będzie takie jak ktoś inny, jest sobą, jest wyjątkowe i wszystko co będzie robiło, będzie robiło na swój wyjątkowy sposób - w swoim tempie i stylu.  Poprzez porównania dziecko skupia swoją uwagę wyłącznie na współzawodnictwie, budując swoją samoocenę według tego czy jest od kogoś lepsze. Pozwólmy dzieciom rozwijać się w swój indywidualny sposób, tylko wtedy będą mogły osiągnąć sukces.  
Świętuj sukcesy.
Bądź aktywnym kibicem swojego dziecka. Poświęć swój czas towarzysząc mu w występach i wydarzeniach w których uczestniczy. Pogłębiaj wiedze w tym zakresie. Wspólnie cieszcie się każdym  sukcesem choćby tym najmniejszym. Spraw, aby dziecko czuło twoją aprobatę i wsparcie. Doda mu to motywacji do dalszego działania.  
Pozwólmy dziecku czasem przegrać.
Nie zapominajmy, że porażka jest nierozłącznym elementem w drodze do sukcesu jak i jest dodatkową okazją do wsparcia dziecka, aby stawało się silniejszym człowiekiem. Pomóżmy dziecku  zrozumieć,  że niepowodzenie nie jest niczym złym, znajdźmy w nim pozytywne strony tak, aby stało się źródłem wytrwałości i zachęcało dziecko do dalszej pracy. 
Nie wywieraj presji.
Każda forma aktywności przedszkolaka powinna łączyć się z zabawą, a nie pogonią za wygraną. Sport dorosłych różni się od sportu dzieci, a wielu rodziców o tym zapomina. Nie wywierajmy na dzieciach presji. Zajęcia dla dzieci głównie mają dawać radość, ale żeby dziecko było rzeczywiście zadowolone uczestnictwo w nich musi wynikać z ich woli. 
Pozwól odpocząć.
Choć dzieci z reguły bardzo lubią aktywność fizyczną, ważne jest aby zachować umiar. Nasza pociecha musi mieć czas na drobne obowiązki, zabawę z rówieśnikami i relaks.  Czasem lepiej pozwolić dziecku na opuszczenie zajęć, niż ich do nich zrazić.  Jeżeli spostrzegłeś przejawy zmęczenia u dziecka, pozwól mu odpocząć, w przeciwnym wypadku może nastąpić spadek motywacji i niechęć do zajęć.
Aktywnie spędzaj czas z dzieckiem – pokaż, że jesteś sportowcem.
Nawyki naszych dzieci kształtują się już od najmłodszych lat. Im wcześniej i częściej maluchy będą obserwować oraz uczestniczyć w sportowych wydarzeniach, tym bardziej naturalna będzie dla nich taka forma spędzania wolnego czasu. Obserwując rodziców, którzy biegają, jeżdżą na rowerze lub uprawiają dowolną inną dyscyplinę sportu, dziecko uzmysławia sobie, że jest to coś, co warto praktykować.